שאלה: למי מיועדת התכנית?

תשובה: תכנית "רעים" מיועדת לילדים, בני נוער ובוגרים אשר מתמודדים עם בדידות חברתית על רקע של  לקויות למידה מורכבות וקשיי תקשורת בתפקוד גבוה (הספקטרום האוטיסטי)
ילדים (גילאים 9-14)
נוער (גילאים 14-19)
צעירים (גילאים 19-29)
בוגרים (גילאים 29-39)

 

שאלה: מדוע כדאי להצטרף לקבוצה?

תשובה: הקבוצה מעניקה למשתתפים מסגרת חברתית וקבוצת השתייכות. הקבוצה מספקת לחבריה הזדמנות להתנסויות חברתיות חיוביות, מקום בטוח לתרגל מיומנויות חברתיות וליצור קשרים חדשים עם קבוצת השווים על ידי תיווך של מדריכי הקבוצה. הקבוצה נותנת מענה למשתתפים המבקשים לשבור את מעגל הבדידות ולנהל חיי חברה פעילים ומלאים.

 

שאלה: כל כמה זמן נפגשים?

תשובה: הקבוצה נפגשת מידי שבוע ביום קבוע לכל אורך השנה (למעט פגרה בת שבועיים באוגוסט). בנוסף, מדריך הקבוצה מעודד ומקדם את חבריה לקיים מפגשים אישיים או קבוצתיים גם מעבר לשעות הפעילות. לעתים מתקיימים בילויים מחוץ לכתלי המתנ"ס, כגון סרט, פיקניק, מפגש בבית קפה ועוד, וכן מפגשים עם קבוצות נוספות באיזור באותו טווח גילאים. לאורך השנה מתקיימים אירועים ארציים וטיול שנתי בהם נפגשים משתתפי כל קבוצות "רעים".

 

​שאלה: מדוע מפגשי הקבוצות מתקיימים במתנ"ס?

תשובה: המתנ"ס הוא מרחב קהילתי נורמטיבי אשר משמש את תושבי השכונה והאיזור בו הוא נמצא.  למשתתפים במסגרת הקבוצה יש אפשרות להיות פעילים ושותפים לחיי הקהילה בה הם חיים על ידי מעורבות במתרחש במתנ"ס.

שאלה: מי מדריך את הקבוצות? 

תשובה: מדריכי הקבוצות הם פסיכולוגים, עובדים סוציאליים או מטפלים בהבעה ויצירה בהכשרתם. לכל קבוצה מנחה קבוע, המלווה אותה לאורך השנה. המנחים עוברים באופן שוטף הדרכות והשתלמויות מקצועיות.

 

שאלה: האם נבדק השינוי שחל אצל המשתתפים?

תשובה: במחקר הערכה שנערך לתכנית על ידי המוסד לביטוח לאומי (מאי, 2008) נמצא כי 80% מהמשתתפים רכשו לפחות שני חברים מתוך הקבוצה, ולמעלה מ-60% מצליחים ליצור קשרים חברתיים גם מחוצה לה. כמו כן נמצא במחקר, כי הקבוצה מזמנת למשתתפים אפשרות להיות פעילים ותורמים בסביבתם, ובכך מחזקת את חוסנה של החברה כולה.

 

שאלה: מהו תהליך ההצטרפות לקבוצה?

תשובה: תהליך ההצטרפות לקבוצה כולל שיחת היכרות אישית עם מדריך הקבוצה ובדיקה הדדית שמטרתה לבחון ולהעריך את מידת ההתאמה בין המשתתף לקבוצה ולהיפך, עוד לפני תחילת הפעילות. לבירור הקבוצה הקרובה אליך לחץ כאן (לעמוד פריסה ארצית)

שאלה: איך אפשר להתנדב או לתרום?

תשובה: על כל האפשרויות להתנדבות ו/או תרומות ניתן לקרוא כאן